173102-2023 - ResultatSverige-Motala: Vattenmätare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenmätare
Referensnummer: UH-2023-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38421100 Vattenmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar leverans av vattenmätare för avrop vid behov. Storleken på mätarna som avses att upphandlas är av Q3=4 (190mm) samt Q3=10 (260 mm).
Enhet Vatten och Avfall avser att upphandla ett större antal vattenmätare för att under perioden 2023 - 2026 byta ut befintliga mätare som passerar revisionstidpunkten eller som är av äldre modell.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38421100 Vattenmätare, 38420000 Instrument för mätning av flöde, nivå och tryck av vätskor eller gaser, 38421000 Utrustning för flödesmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar leverans av vattenmätare för avrop vid behov.
Ramavtalets takvolym beräknas till 6400 st kallvattenmätare Q3 4 och 140 st kallvattenmätare Q3 10 sett till hela avtalstiden inklusive förlängningsoptioner. Takvolymen innebär inget löfte om framtida avropande volymer. Takvolymen är den gräns, som om den överstigs innebär att ramavtalet upphör.