17315-2025 - Resultat
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Utredning utveckla bytespunkter väg/järnväg utmed Mittbanan
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utredning utveckla bytespunkter väg/järnväg utmed Mittbanan
Beskrivning: Bakgrund Tidigare utredningar som behandlat Mittstråket/Mittbanan har visat på diverse brister vid bytespunkternas funktion sett till möjligheten att byta mellan trafikslag för persontrafik och bytespunkternas potentiella utveckling. De brister som bland annat har identifierats bidra till utmaningarna för bytespunkterna är fysiska barriärer, begränsat och/eller parallellt trafikutbud, upplevd trygghet, tillgänglighetsanpassning och anslutningsmöjligheter. Hur situationen är idag samt hur det kan förbättras ska utredas vidare genom det här uppdraget som ligger inom ramen för projekt Mittstråket 2.0. Uppdragstiden är januari- december 2025 och uppdraget upphandlas till fast pris. Varmt välkommen med anbud
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96952:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79720000 Utredning