Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksinstallationer 2019
Referensnummer: LiU-2019-00017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50312310 Underhåll av datanätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom Linköpings universitets olika campusområden finns ett löpande behov av att underhålla och utöka befintligt kabelnät för främst datatrafik. Denna upphandling omfattar dessa arbeten och komponenter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314300 Kabelutrustning, 45314320 Installation av datakablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen