173361-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Utskick – Utdatatjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtdatatjänster
BeskrivningUpphandlingen omfattar följande: skapande av dokumentlayouter, materialanskaffning, produktion, och distribution av pappersfakturor, e-fakturor och EDI-fakturor och andra kunddokument. I kommande upphandlingsdokument specificeras efterfrågade tjänster i detalj, i denna ansökningsinbjudan redovisas efterfrågade tjänster översiktligt i punktform: - Layout av fakturor och krav/påminnelser - Skapande av PDF-filer - Produktion och distribution av E-fakturor privat och E-fakturor företag inklusive CTD-tjänst och fakturahotell - Hantering av bilagor som skickas med fakturor (Printade och/eller tryckta) - Kuvertering - Produktion och distribution av EDI- faktura (Svefaktura) - Produktion och distribution av PDF-fakturor via e-post - Lagring och funktionalitet för visning av fakturor för t.ex. kundservice, med layout identisk med fakturor som visas för kund. - Portooptimering / Portokonsolidering - Distribution av pappersfakturor - Eventuell arkivering av gamla fakturabildfiler(från tidigare leverantör)
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79571000 Utskick
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94408:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79824000 Tryckning och distribution, 72512000 Dokumenthanteringstjänster, 64100000 Post- och budtjänster, 79999000 Skanning och fakturering, 72268000 Tillhandahållande av programvara, 72300000 Datatjänster, 48811000 System för elektronisk post, 64112000 Posttjänster för brev
Optioner
Beskrivning av alternativenAvtal tecknas för 3 år med möjlighet för respektive bolag att vid ett eller flera tillfällen, förlänga avtalet med upp till ytterligare 5 år, maximal avtalslängd är 8 år.