173378-2026 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Kv Förmågan 2, Björktorpsskolan Eskilstuna Partnering
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKv Förmågan 2, Björktorpsskolan Eskilstuna Partnering
BeskrivningBjörktorpsskolan är en av Eskilstunas äldsta skolor, med ca 320 elever. Eftersom skolbyggnaden är så gammal behöver den byggas till, och totalrenoveras inklusive förändrad planlösning på alla plan för att tillgodose alla gällande krav som tex tillgänglighet. Efter ombyggnaden/tillbyggnaden kommer skola ha plats för ca 420 elever i årskurs F-6. Även ombyggnation av utemiljön ska ingå i projektet. Vi avser att bygga i Miljöbyggnad silver 4.0 i drift.
Intern identifierare23/74
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000