2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS avseende medicinteknisk utrustning för ögonfotagrafiering, STE1221
Beskrivning: Upphandlingen avser leverans av utrustning för ögonundersökning och bilddiagnostik, inklusive olika typer av ögonkameror för medicinskt bruk. Syftet är att tillgodose vårdens behov av modern, högkvalitativ och användarvänlig bildteknik för diagnostik och dokumentation
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33122000 Oftalmologisk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområdet 1: Ögonbottenkamera
Beskrivning: Delområde 1: Ögonbottenkamera (funduskamera) Upphandlingsföremålet omfattar kamerautrustning för fotografering och dokumentation av ögonbotten, inklusive makula, papillen och retina. Kameran ska ge högupplösta bilder för diagnostiskt bruk och vara kompatibel med journalsystem och bildhanteringssystem inom hälso- och sjukvård.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128023:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområdet 2: Vidvinkelkamera
Beskrivning: Delområde 2: Vidvinkelkamera Avser kameror för vidvinklig bildtagning av retina och ögonbotten, särskilt lämpade för screening, diagnostik och uppföljning av perifera näthinneförändringar. Systemet ska ge bilder med bred synfältstäckning och hög bildkvalitet, med möjlighet till både stillbild och video.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128023:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområdet 3: Andra typ av ögonkameror
Beskrivning: Delområde 3: Andra typer av ögonkameror Omfattar övriga kameratyper för ögonundersökningar, såsom slitlampemonterade kameror, OCT-system (optisk koherenstomografi) eller andra specialiserade bildsystem. Syftet är att möjliggöra kompletterande diagnostik och dokumentation av ögats olika strukturer.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128023:Lot:3