173420-2022 - ÄndringSverige-Varberg: Markanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västerport etapp 1
Referensnummer: HGN 2018/0308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna entreprenad avser att skapa byggbar mark genom markhöjning, utfyllnad i vattenområde, nyanläggning av ledningar inom allmän plats samt byggnation av ny kaj och dagvattenpumpstation samt viss marksanering.
I entreprenaden ingår bl.a. rivning av befintligheter såsom ledningar/kulvertar, markförlagda betongkonstruktioner, färjeramp samt delar av befintlig kaj.