173449-2019 - ResultatSverige-Sundsvall: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling förvaltning och utveckling av webb
Referensnummer: 18/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar förvaltning och utveckling av DIGG:s webbplats, digg.se som körs på Episerver Digital Experience Cloud (DXC). Webbplatsen är byggd på så kallad ”headless”-arkitektur, där webbgränssnittet är skapat i React JS.
Uppdraget kan även omfatta andra webbplatser inom DIGG:s område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen