173457-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – System för skoladministration
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSystem för skoladministration
BeskrivningKommunerna Tierp, Heby, Östhammar och Älvkarleby upphandlar system för skoladministration, systemet ska innehålla funktioner för elevadministration enligt gällande lagar för: • Förskola • Förskoleklass • Fritidshem • Grundskola inkl. särskola. • Gymnasieskola inkl. särskola • Vuxenutbildning/YH utbildning/SFI • Kulturskola Samtliga funktioner i systemet skall sinsemellan vara integrerade och ingå i en lösning. Varje Beställare enligt ovan skall ha sin uppsättning av systemet.
Intern identifierare2025-23
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFöljande kommuner ska upphandla ett nytt avtal gällande skoladministration, Tierp, Älvkarleby, Östhammar och Heby. Systemet skall innehålla funktioner för elevadministration enligt gällande lagar för: • Förskola • Förskoleklass • Fritidshem • Grundskola inkl. anpassad grundskola. • Gymnasieskola inkl. anpassad gymnasieskola • Vuxenutbildning/YH utbildning/SFI • Kulturskola Samtliga funktioner i systemet skall sinsemellan vara integrerade och ingå i en lösning. Varje Beställare enligt ovan skall ha sin uppsättning av systemet eftersom alla kommuner inte har behov av samtliga funktioner enligt ovan. Vi söker ett framtidssäkert webbaserat system som kan hantera vår komplexa och mångfacetterade förvaltning av utbildningsfrågor. Systemet ska effektivt stödja kommunernas
Intern identifierare1660491
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFÖRHANDLAT FÖRFARANDE
BeskrivningFörhandlat förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsförfarandet innebär att intresserade lämnar en ansökan om att få lämna ett anbud. Därefter erbjuds efter kvalificering utvalda sökande att inkomma med ett anbud. Fem leverantörer om så många kvalificerar sig kommer att antas för att lämna anbud
Intern identifierare1660492