Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggande av gång- och cykelväg till industricentrat
Referensnummer: FF.2022.06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Strömsunds kommun avser att genomföra en direktupphandling enligt LOU 19 kap.13 § utan föregående annonsering, avsikten är att ingå avtal med Svevia AB, med organisationsnummer 556768-9848.
Mot bakgrund av det genomförs frivillig förhandsinsyn.
Det innebär att Strömsunds kommun har en frivillig avtalsspärr om tio dagar från annonsens publicering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213316 Anläggning av gångbana, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233253 Ytbehandling av gångvägar, 45233340 Grundläggning av gångvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strömsunds kommun kommer i samband med nedgrävning av fjärrvärmekulvert till industricentrat anlägga en gång- och cykelväg ovanpå kulverten för att förbättra infrastrukturen och tillgängligheten för gång- och cykeltrafikanter.
Fjärrvärmekulverten kommer att byggas av Svevia AB under sommaren 2022 i samband med deras etablering för byggande av gång- och cykelväg till Ulriksfors.