173664-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hygien- och städprodukter
Referensnummer: 23.3-9083-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Hygien och städprodukter inom följande varugrupper:
1. Handskar och Skydd
2. Påsar och Säckar
3. Servering
4. Personlig Hygien
5. Rengöringsmedel
6. Hygien och Torkpapper
7. Städredskap och Tillbehör
Anbud lämnas för samtliga varugrupper.
Antal ramavtalsleverantörer.
Kammarkollegiet kommer att anta en (1) ramavtalsleverantör under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Anbudets språk.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår av respektive krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18141000 Arbetshandskar, 18424000 Handskar, 18930000 Säckar och påsar, 33700000 Hygienartiklar, 33710000 Parfymer, toalettartiklar och kondomer, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Hygien- och städprodukter.
Avropsberättigade.
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ. Av bilaga Avropsberättigade framgår vilka myndigheter och organisationer som under ramavtalsperioden är avropsberättigade.
Omsättning.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 49 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från tidigare/nuvarande ramavtal. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Kammarkollegiet kommer att anta en (1) ramavtalsleverantör under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Anbud lämnas för samtliga varugrupper.
Ramavtalets ingående och löptid.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av 24 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning.
Eventuell förlängning av ramavtalet sker på initiativ av Kammarkollegiet. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader.