17373-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Mobila byggnader och modulbyggnader
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Villavagnar – köp alternativt hyra.
Referensnummer: KS 2016/299-09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp alternativt hyra av villavagnar för tillfälliga bostäder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44211000 Monteringshus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp alternativt hyra av villavagnar för tillfälliga bostäder. Villvagnarna ska utformas enligt kraven angivna i bilaga ”Funktionskrav”.
Anbud ska lämnas på antingen köp av villavagnar eller hyra av villavagnar. Anbud ska dock lämnas för hela leveransen om 30 villavagnar, ett anbud får inte innehålla en kombination av hyra och köp.
Inget hindrar dock att samma anbudsgivare lämnar alternativa anbud; ett anbud på hyra och ett anbud på köp av villavagnar.