173763-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Ebbepark, Kv. Lugnet.
Referensnummer: 17/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet gäller nyproduktion av ca 290 bostäder i 3 etapper, varje etapp är uppdelad i 2 faser. Bostäderna skall byggas i kv. Lugnet i Ebbepark. Upphandlingen är en så kallad samverkansentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen