173768-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Installation av larmsystem och antenner
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgradering av säkerhetssystem Överordnat system på anstalterna Kumla, Hall och Saltvik.
Referensnummer: 2017-11158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är teckna avtal för utförande av en uppgradering och utbyte av befintliga Teletekniska Säkerhetssystem, på anstalterna Kumla, Hall och Saltvik.
Entreprenaden omfattar förändringar och kompletteringar av befintlig installation.
Installationer som påverkas är huvudsakligen utbyte av överordnat larmsystem, fabrikat Saab-WCU. Även virtualisering av servermiljöer omfattas som berör t.ex. överordnat larmsystem, CCTV-system BVMS och AD-servrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen