173783-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Upplands Väsby: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Åhusen.
Referensnummer: UPVH-130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan avser uppförande av 3 flerbostadshus i 4-6 våningar, med en sammanlagd BTA på ca 13 000 m². De 3 byggnaderna kommer bestå av ca 170 lägenheter varav ca 140 lägenheter utgörs av student- och ungdomslägenheter. Objektet är en del i utvecklingen av Väsby Entré, området kring Väsby station.
Denna upphandling sker i partnering/samverkans form. Där Fas 1 där systemhandlingar, projektering och framtagande av riktkostnad görs först. ABK09 tillämpas.
Målet och optionen är att komma till Fas 2 och totalentreprenaden kan få sitt genomförande ABT06.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen