173802-2026 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Erfaren biträdande projektledare (Bygg & Installation) till T5 PBI, Arlanda
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelErfaren biträdande projektledare (Bygg & Installation) till T5 PBI, Arlanda
BeskrivningSwedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Bolaget genomför och planerar just nu en utbyggnad av Arlanda. Övergripande program T5 PBI, som är en förkortning på (P)ir, (B)agage och (I)ncheckning och ankommande, befinner sig i ett tidigt stadium och arbetar för att ta fram beslutsunderlag för kommande om- och utbyggnader. Programmet behöver nu handla upp en organisation för tekniska specialister, beståendes av flera olika discipliner/fackområden, för övergripande program T5 PBI. Övergripande program T5 PBI utgör en viktig byggsten i den totala långsiktiga kapacitetsutvecklingen för Stockholm Arlanda Airport och anses utgöra en hörnsten i den framtida tillväxten. Vi söker nu en erfaren biträdande projektledare till T5 PBI. Uppdraget är främst för projekt Incheckning och ankommande där rollen fyller en viktig funktion för projektledaren. Projektet präglas av hög komplexitet där tempot tidvis kommer vara högt för att projektet ska nå sina leveransmål. Projektledarens organisation utgörs av ett 20-tal personer med delprojektledare, projektingenjörer, tidplanerare, controller, projekteringsledning och specialister. Den biträdande projektledaren agerar på olika nivåer i organisationen med att följa upp projektets medarbetare och agerar som mentor i en roll som projektledarens högra hand. Som biträdande krävs att du kan se helheten men också har förmågan att fördjupa dig i detaljer när så krävs. Projektledaren behöver kunna bolla komplexa frågor med dig och hitta lösningar på problem som uppstår. Uppdraget kommer påbörjas under januari 2026 och kommer pågå till 2027-12-31, därefter finns optioner på möjlighet till förläning, med max 12 månader i taget till och med 2029-12-31. Omfattningen kommer vara 100% och närvaro på flygplatsen kommer krävs för uppdraget. Bedömd närvaro på plats beräknas till ca 75% av arbetstiden.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121587:Lot:1