173805-2018 - ResultatSverige-Arvika: Sopbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvåfacks sopbil
Referensnummer: Dnr 2017-228
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar köp av 2 st tvåfacks sopbilar till Arvika Tekniks renhållningsverksamhet, samt 1 st likadan på option.
Omfattning inklusive eventuell option.
Upphandlingen avser inköp av 2 st tvåfacks sopbilar till Arvika Tekniks renhållningsverksamhet.
Engångsköp/specifikt köp.
Option: 1 st likadan sopbil.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/.
Upphandlingen genomförs under förutsättning att den ryms inom för ändamålet budgeterade medel eller politiska beslut. Vid avbrytande av upphandlingen äger anbudsgivaren inte rätt till ersättning.
Om någon av delarna blir överprövade kan avtal tecknas för övriga delar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144510 Fordon för avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen innefattar köp av 2 st tvåfacks sopbilar till Arvika Tekniks renhållningsverksamhet samt 1 st likadan på option.