2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fastighetstekniska konsulttjänster - Dynamiskt inköpssystem (DIS)
Beskrivning: Trafikverkets fastighetsavdelning förvaltar ca 630 byggnader som ägs av Trafikverket samt teknikbyggnader/lokaler om ca 1500 stycken. Merparten av detta är kopplat till järnväg med byggnader som lokstall, rangertorn, personalbyggnader och kontor som hyrs av bandriftsentreprenörer eller andra järnvägsanknutna företag. Byggnadsbeståndet är uppdelat efter Trafikverkets regionindelning och varje region förvaltas av en förvaltare. Utöver Trafikverkets fastighetsavdelning så utför Trafikverket Investering åtgärder på fastigheter som inte ägs av Trafikverket. Merparten av dessa utgörs av bullerdämpande åtgärder, exempelvis fönsterbyten, lokala skärmar eller liknande.
Intern identifierare: KOM-420157
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde A
Beskrivning: 1. Kontrollansvarig 2. Arkitekt/Tillgänglighet 3. Installationskonsult 4. Brandkonsult 5. Byggnadsingenjör 6. Projektledare 7. Byggledare 8. Byggnadskonstruktör 9. Akustiker 10. Energikonsult/Miljökonsult 11. Projektingenjör 12. Kalkylingenjör 13. Projekteringsledare 14. Fuktsakkunnig
Intern identifierare: Anbudsområde A
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde B
Beskrivning: 15. Besiktningsman Hus 16. Besiktningsman Hus - Cerifierad
Intern identifierare: Anbudsområde B
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde C
Beskrivning: 17. AFF-specialist
Intern identifierare: Anbudsområde C
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde D
Beskrivning: 18. Byggherreombud 19. Specialist Installationskonsult Elkraft 20. Specialist Installationskonsult Kyla 21. Specialist Byggnadsingenjör 22. Specialist Byggledare
Intern identifierare: Anbudsområde D