Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation, underhåll och installation av lås, larm och brandlarm
Referensnummer: 2023/411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45312100 Installation av brandlarmssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tjänster och produkter inom tre delområden
- Lås, låssystem, passage
- Inbrottslarm, passagesystem
- Brandlarm
i Luleå kommuns, Luleå Energi samt Luleå hamns fastigheter och anläggningar som används av kvinnor och män samt flickor och pojkar, med successiva avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 3
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625200 Brandlarmssystem, 35121000 Säkerhetsmateriel, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 35121700 Larmsystem, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning, 75241000 Tjänster för allmän säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3