173975-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT - drift och kringliggande tjänster
Referensnummer: 22/266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska Verkets IT-avdelning har ett behov av en strategisk leverantör som levererar drifttjänster och stödjande tjänster till IT plattformen, men även konsulttimmar som relaterar till IT-plattformen och drifttjänsterna då utvecklingsbehov uppstår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Beställaren ska vara effektiv och drivande i en omvandlad föränderlig bransch. I syfte att utveckla Beställaren i linje med våra strategier driver vi ständigt en stor mängd utvecklingsprojekt som ofta har en stark koppling till IT. I kombination med detta pågår en kontinuerlig drift och förvaltning av vår IT-miljö för att säkerställa hög tillgänglighet till verksamhetskritiska funktioner.
Syfte och mål
Syftet med upphandlingen är att en (1) strategisk leverantör levererar drifttjänster och stödjande tjänster till IT plattformen, men även konsulttimmar som relaterar till IT-plattformen och drifttjänsterna då utvecklingsbehov uppstår.
Målet för Beställarens IT-avdelning är att tillsammans med en (1) leverantör göra en utvecklingsresa där IT-avdelningen, tillsammans med leverantören, bidrar till att Beställaren får en heltäckande IT-leverans med fokus på stabilitet och ständiga förbättringar. IT-avdelningen ska tillsammans med leverantören också fokusera på att skapa större värden för Beställarens kärnverksamheter.
Målet för IT-avdelningen är att röra sig mot en tjänsteorienterad och mer värdeskapande leverans. Målen och drivkrafterna bakom denna upphandling kan sammanfattas i följande punkter:
Skapa mätbara värden
Skapa en drifttjänst som ger en driftsstabil och framtidssäker IT-plattform
Skapa en stabil kompetensförsörjning inom IT
Skapa en lärande organisation
Skapa utrymme för innovation och verksamhetsnära aktiviteter
Omfattning
Upphandlingens omfattning motsvarar i huvudsak de delar av Beställarens IT-verksamhet som beskrivs i Bilaga 2. Drifttjänsten som efterfrågas avser drift av ett antal olika IT områden/funktioner, listade nedan, där Beställaren till stor del äger hårdvara placerad i Beställarens lokaler. Drifttjänsten kommer därför att behöva utföras både på plats i Beställarens lokaler samt på distans.
Följande övergripande drifttjänster ingår i denna upphandling och kommer att levereras av ny IT-driftsleverantör:
Datacenter (Servrar, databaser, lagring)
Nät- och kommunikation (Ej abonnemang eller växeltelefoni)
Arbetsplats/klienter
Applikation
IT-säkerhet
Konferens och AV-utrustning (inklusive inköp av hårdvara)
Följande övergripande stödtjänster ingår i denna upphandling och kommer att levereras av ny IT-driftsleverantör:
Införandeprojekt
ServiceDesk (tredjelinje + fältservice)
Samverkan/Service Management
Licensförsörjning
Konsulttjänster (på plats och på distans)
I upphandlingen ingår även ett systemstöd som täcker:
IT service management (ITSM) inklusive CMDB
Beställning och felanmälan för fastighetsärenden
Det kan även komma att ingå funktioner för rapportering av säkerhetsincidenter.
Följande övergripande tjänster kan komma att ingå i denna upphandling som optioner:
SOC/Csirt
Utskrift
Ej uppdelning av kontrakt
Beställaren lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) Leverantör som tar ansvar för hela åtagandet. Beställaren väljer därför att ej dela upp kontraktet.