173991-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och Däckservice, större fordon
Referensnummer: Ks 453/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på däck och däckservice till större fordon till Örebro kommun, för successiva avrop.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34352000 Extra kraftiga däck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning avseende ramavtal på Fordonsdäck och Däckservice, större fordon
Örebro kommun inbjuder leverantörer att lämna anbud gällande ramavtal på Fordonsdäck och däckservice, till större fordon, för leverans till Örebro kommun.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Denna upphandling avser ramavtal på däck och däckservice till större fordon för successiva avrop. Den upphandlande myndigheten har ramavtal gällande leverans av däck till personbilar och mindre lastbilar, till egen verkstad.
Uppskattat värde för upphandlingen är 1,1 miljoner kr/år (exklusive moms). Detta är baserat på tidigare års köp och ingen volym garanteras. Takvolymen för ramavtalet är 3 miljoner kr/år.