173997-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fakoemulsifikationsutrustning
Referensnummer: RJL 2018/2981
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fakoemulsifikationsutrustning med tillbehör och produktbunden förbrukning. Utrustningen används vid gråstarroperationer på ögonklinikerna inom Region Jönköpings län.
Köparens behov uppgår till fyra (4) stycken fakoemulsifikationsutrustningar. Därtill tillkommer behov av tillbehör och produktbundet förbrukningsmaterial.
Behov av tillbehör och produktbundet förbrukningsmaterial grundas på att Köparen utför ca. 2 800 st. behandlingar/år.
Upphandlingens värde uppskattas till ca. 15 000 000 kr.
Köparens avrop av tillbehör och produktbundet förbrukningsmaterial enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden. Leverantör garanteras inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33160000 Operationsteknik, 33162200 Operationsinstrument, 51410000 Installation av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte
Region Jönköpings län avser upphandla fakoemulsifikationsutrustning med tillbehör och produktbunden förbrukningsmaterial.
Upphandlingen omfattar fabriksny fakooemulsifikationsutrustning, tillbehör, förbrukningsmaterial, utbildningar, dokumentation samt option på serviceavtal enligt lämnat anbud.
Historiskt utförs ca. 2 800 behandlingar/operationer per år inom Region Jönköpings län. Antalet behandlingar per år fördelas enligt nedan:
Länssjukhuset Ryhov: ca. 1 400 behandlingar/år
Höglandssjukhuset i Eksjö: ca. 700 behandlingar/år
Värnamo sjukhus: ca. 700 behandlingar/år
Volym