174002-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara för projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekteringsportal
Referensnummer: E2021-01881
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48331000 Programvara för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid projektering av allmän platsmark behöver samordning av handlingar ske i en externt åtkomlig projekteringsportal (dokumentdatabas).
Projekteringsportalen ska användas vid kollaborativt framtagande av handlingar, ritningar mm, som underlag till detaljplaner i samhällsbyggnadsprojekt. Portalen ska under projekteringsfasen fungera som ett verktyg som används aktivt av de deltagande parterna. Portalen är inte en arkiveringsplats för handlingar. Den ska fungera som leverans- och distributionsyta samt för utbyte av arbetsfiler både mellan olika teknikslag och mellan beställare och projektörer. Portalen ska också kunna användas för projektering under entreprenadskede.
Projekteringsportalen ska levereras med funktionalitet som möjliggör att Stadens upphandlingsstödsystem (f.n. Kommers Annons) ges direktåtkomst till specifika dokument/filer som utgör delar av förfrågningsunderlag i upphandlingar och ligger lagrade på projekteringsportalen. Dessa dokument/filer ska därmed med automatik låsas för redigering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen