174003-2022 - ResultatSverige-Lund: Mobiltelefoner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobiltelefoner och surfplattor
Referensnummer: V 2021/2597
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32250000 Mobiltelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att löpande förse Lunds universitets verksamheter med mobiltelefoner
och surfplattor med efterfrågad kvalitet samt tillhörande tjänster. Uppdraget innebär även ett
fullständigt åtagande av leverans av mobiltelefoner och surfplattor med tillhörande tjänster och
tillbehör. Utöver angivna modeller i Bilaga 2 Svarsbilaga pris kan Lunds universitet ha behov av köpa andra typer av mobiltelefoner och surfplattor med tillbehör. Anbudsgivaren ska därmed kunna erbjuda ett komplett sortiment av detta. Upphandlingen avser köp av nya mobila enheter som ej är begagnade.
Upphandlingen omfattar två anbudsområden:
1. Android- mobiltelefoner och surfplattor med tillbehör
2. iOS/iPadOS- mobiltelefoner och surfplattor med tillbehör
Lunds universitet avser att teckna avtal med en (1) leverantör för anbudsområde 1.
Lunds universitet avser teckna avtal med en (1) leverantör för anbudsområde 2.
Det går bra att lämna anbud på ett av anbudsområdena eller båda.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213100 Bärbara datorer, 30213500 Handdatorer, 32250000 Mobiltelefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
tillbehör.
Utöver angivna modeller i Bilaga 2 Svarsbilaga pris kan Lunds universitet ha behov av köpa andra
typer av mobiltelefoner och surfplattor med tillbehör. Anbudsgivaren ska därmed kunna erbjuda ett
komplett sortiment av detta. Upphandlingen avser köp av nya mobila enheter som ej är begagnade.
Del nr: 2