Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult inom strategiskt och praktiskt utvecklingsarbete avseende ingenjörsutbildning.
Referensnummer: LTU-957-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att kunna stötta och effektivisera vidareutveckling av utbildningsprogram utgående från CDIO-standarderna har LTU behov av leverantörer som kan utföra konsulttjänster inom strategiskt och praktiskt utvecklingsarbete avseende utbildningsprogram och utbildningsorganisation. Då vissa utbildningsprogram är starkt kopplade till industriella branscher och/eller andra lärosäten kan även andra organisationer än LTU som är kopplade till samarbetsområdet eller till utbildningsprogrammen behöva ta del av motsvarande stöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen