Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Björkbacken och Haga Äng
Referensnummer: ÄN 2022/01278-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar driften av både Björkbackens äldreboende och Haga Ängs äldreboende. Verksamheterna är geografiskt placerade på Bjurhovda samt på Haga-Malmaberg i Västerås stad.
Staden ämnar teckna kontrakt med en anbudsvinnare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Björkbackens äldreboende består av 36 lägenheter. Målgruppen är äldre personer med omfattande behov av service, vård och omsorg.
Haga Ängs äldreboende består av 62 lägenheter varav 46 lägenheter är för personer med demenssjukdom samt 16 lägenhet är för personer med psykiskt funktionsnedsättning.