See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skapa-material
Beskrivning: Upphandlingen ska leda till ramavtal som täcker beställarnas behov inom skapa-material till förskole-, fritids- och grundskoleverksamhet och annan verksamhet inom kommunerna som kan ha behov av skapa-material. Avropande kommuner är Lysekil, Munkedal, Sotenäs, Strömstad, Tanum, Trollhättan, Uddevalla och Vänersborg som bedriver upphandlingssamordning under namnet VästUpp.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 37800000 Hantverks- och konstmateriel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119941:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 30192123 Fiberpennor, 30192124 Filtpennor, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål