174119-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Mätinstrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markeringsrör och mätningstillbehör.
Referensnummer: 104-2017/1978
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38410000 Mätinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Om Lantmäteriet:
Lantmäteriet är den myndighet som kartlägger Sverige. Till våra uppgifter hör också att registrera och säkra ägandet av alla fastigheter samt hantera deras gränser. Lantmäteriets fastighetsbildningsverksamhet bedrivs på ca 50 kontorsorter över hela landet.
Lantmäteriet är sedan 2003 miljöcertifierat enligt ISO 14001, se vår Miljöpolicy.
Omfattning:
Denna upphandling omfattar markeringsmaterial med tillbehör för utstakning och utmärkning av fastighetsgränser i terrängen. Den omfattar också vissa mätningstillbehör som används vid myndighetens fältarbeten. Andud lämnas på hela behovet. Avtal kommer tecknas med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38300000 Mätutrustning, 38540000 Maskiner och apparater för provning och mätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lantmäteriet är sedan 2003 miljöcertifierat enligt ISO 14001, se vår Miljöpolicy