174122-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare för integrationsplattform samt folkbokföringsregister
Referensnummer: Ks 496/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en projektledare som parallellt ska driva nedanstående två projekt. Projektstart beräknas till mitten av juni.
— Projekt Kommungemensam integrationsplattform,
— Projekt Folkbokföringsuppgifter från Skatteverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på en projektledare för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlingens omfattning.
1.3.1 Allmänt
Denna upphandling avser avtal på en projektledare som parallellt ska driva nedanstående två projekt. Projekten ska drivas på plats i Örebro kommuns lokaler, med möjlighet till distansarbete enligt överenskommelse. Omfattningen beräknas till 100 %, men kan i perioder vara något lägre. Projektstart beräknas till mitten av juni.
Kommunens projektstyrningsmodell är Projektil.
Kommunens modell för förvaltningsstyrning är pm3.
1.3.2 Projekt Kommungemensam integrationsplattform
Syftet med projektet är att bygga upp en långsiktigt hållbar kommungemensam integrationsplattform som kan nyttjas av alla kommunala verksamheter som har behov av att kunna utveckla integrationslösningar och vidareutveckla sina system och digitala tjänster.
Projektmål:
— Verksamheternas behov av integrationslösningar är utredda och analyserade,
— Tekniska förutsättningar och krav på befintlig IT-miljö och är utredda och analyserade,
— Integrationsstrategi och integrationsarkitektur är analyserad och beskriven,
— En integrationsplattform är kravställd och avropad/upphandlad,
— Kompetens för att bedriva utveckling på integrationsplattformen, i första hand vad gäller projektets angivna pilotflöden, är avropad/upphandlad,
— Utvalda och beslutade integrationsflöden (pilotflöden)4 har realiserats med stöd av integrationsplattformen,
— Kommunens behov av kompetens för att förvalta och vidareutveckla integrationsplattformen är utredda och analyserade,
— Den implementerade integrationsplattformen samt skapade integrationer (pilotflöden) är överlämnade till förvaltning.
1.3.3 Projekt Folkbokföringsuppgifter från Skatteverket
Personuppgifter ingår i den absoluta majoriteten av de digitala tjänster som kommunen hanterar. För att strategiskt förbättra kommunens informationsförsörjning och skapa förutsättningar för kommunens digitaliseringssatsning, behöver en översyn och omstrukturering göras av kommunens hantering av personuppgifter. Ett masterdataobjekt för personuppgifter ska implementeras och integreras med Skatteverkets folkbokföringsregister.
— Kommunens behov av folkbokföringsuppgifter från Skatteverket är utredda och analyserade,
— Masterdatastrategi och masterdataarkitektur är analyserad och beskriven,
— En masterdataplattform är kravställd och avropad/upphandlad,
— Ansvaret och ägarskapet för ett centralt avtal med Skatteverket har utretts och hanterats,
— Minst en pilotverksamhet har fått tillgång till, och börjat använda, folkbokföringsuppgifter via den kommungemensamma masterdataplattformen,
— Kommunens behov av kompetens för att initialt utveckla, och därefter vidareutveckla och förvalta den kommungemensamma masterdataplattformen är analyserat och beskrivet,
— Den implementerade masterdataplattformen samt anpassad pilotverksamhet har överlämnats till förvaltning. Kommunens framtida målbild är att plattformen förvaltas av ett ICC.
Upphandlande myndighet.
Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, org nr 212000-1967.