174137-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inredningsdetaljer och möbler för hemlika miljöer.
Referensnummer: C 2017-0687
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39151000 Diverse möbler, 39290000 Diverse inredning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen:
Ramavtalet ska tillgodose ett behov av inredningsdetaljer och möbler för hemlika miljöer till ett ringa värde och med kort leveranstid. Utrymmena som avses är exempelvis lunchrum/köksutrymmen och lägenheter som används som gästforskarbostäder där respektive skola står för möbleringen/inredningen av utrymmet. Ramavtalet gäller nya inredningsdetaljer och möbler och omfattar avtalad leverantörs kompletta sortiment inom avtalsområdet. Varje institution/avdelning/enhet har sina egna lunchrum/pentryn i varierande storlekar. Lunchrummen är utrustade med ”normalutbud” av husgeråd för att personalen ska kunna tillreda sin medhavda lunch, samlas för fika, avtackning etc. Gästforskarbostäderna är av mindre karaktär (1:or, 2:or och 3:or) och ska ha en hemlikkänsla. Möbelbeståndet byts ut successivt efter förslitning. Inredningsdetaljerna och möblerna är inte tänkta för så kallad offentlig miljö (där ramavtal redan finns).
Uppphandlingen omfattar och är indelad i 2 områden
Område 1:
Inredningsdetaljer av ringa värde såsom tavelramar, ljusstakar, vaser, lampor, speglar.
Textilier såsom mattor, sovrumstextilier, filtar, badtextilier, kökstextilier, sängkläder, täcken, kuddar, gardiner, duschdraperier.
Husgeråd exempelvis köksredskap, porslin, glas och bestick.
Möbler till hemlika miljöer exempelvis sängbord, köksbord och stolar, soffor, soffbord till vardagsrum.
Sängar och dagbäddar (standardsortiment).
Område 2:
Ramsängar och dagbäddar (specialsortiment): anpassade lösningar med specifika mått, format, klädsel och specialutformningar.
Chalmers har i dagsläget 48 gästforskarbostäder till sitt förfogande. Göteborgs universitet har 187 st. i egen regi, övriga lärosäten har ett fåtal gästforskarbostäder.
Under 2016 så har köparen främst handlat 90-ramsängar med förvaring under resårmadrassen, 120-ramsängar med specialplacerade ben och våningssängar med bäddbredd 80 cm.