Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-system.
Referensnummer: KS 2016-0014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans, installation, införande och nyttjanderätt av HR system för hantering av personal- och löneprocesser. Detta inkluderar tjänster under implementation så som inläsning av konverteringsdata, migrering, utbildning, dokumentation och driftsättning. Även support, underhåll samt vidareutveckling av systemet under hela avtalstiden omfattas av upphandlingen.
Egenförsäkran genom ESPD (European Single Procurement Document):
ESPD eller europeisk enhetligt upphandlingsdokument accepteras som preliminär egenförsäkran för (utländska) anbudsgivare. Se https://ec.europa.eu/tools/espd
Anbudsgivaren som sedan ska tilldelas ramavtalet kommer att kontrolleras genom att myndigheten begär in och kontrollerar de angivna bevisen i enlighet med bestämmelserna i 15 kap. 1-2§§ LOU.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen