174189-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Tillbehör för personlig identifiering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kort, taggar m.m. för autentisering och fysisk identifiering
Referensnummer: 21/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30191140 Tillbehör för personlig identifiering
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Beställaren behöver kort och taggar för passagesystem, utskriftshantering, tidsstämpling samt betalning i kommunens caféverksamhet.
Beställaren avser att i första hand beställa färdiga kort till sin personal samt till sina elever. Det kommer att behövas kombinationer av olika tekniker (MIFARE, EM, magnetremsa) för olika behov hos
Blanka kort m.m. och taggar kommer fortsatt behövas för några verksamheter. Beställaren behöver också ett anpassat sortiment av tillbehör till kort och taggar.
SITHS-kort och lånekort till biblioteken kommer att avropas på annat sätt.
Option på kort för inloggning i datorn samt integration med passersystem m.fl. system ingår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22455000 ID-kort, 22457000 Inträdeskort, 30160000 Magnetkort, 30199750 Kuponger
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen ska möta behov från alla förvaltningarna. Skolan har behöv gällande att logga in på kopiatorerna samt för identifiering och passagesystem. Behov finns också för personal i hela kommunen.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende kort, taggar samt tillbehör och tjänster till dem.
Beställaren avser att i första hand beställa färdiga kort till sin personal samt till sina elever. Det kommer att behövas kombinationer av olika tekniker (MIFARE, EM, magnetremsa) för olika behov hos Beställaren. Effektiva rutiner är viktiga för att minska båda parters arbetsinsats.
Beställarens mål med upphandlingen är följande:
Låg kostnad för produkter och tjänster.
God kvalitet på kort m.m..
Leveranser i utsatt tid.
Effektiva rutiner.