See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: LSS- och SoL-boenden för vuxna - Söderhamn
Beskrivning: Söderhamns kommun upphandlar boende med särskild service för vuxna enligt 9 § p. 9 Lag (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) samt Socialtjänstlag (2025:400) 11 kap. 1 § (SoL). Upphandlingen är uppdelad i fyra olika anbudsområden: 1. Bostad med särskild service enligt LSS, omvårdnadsnivå 3. 2. Bostad med särskild service enligt LSS, omvårdnadsnivå 4 3. Särskilt boende enligt SoL, omvårdnadsnivå 3 samt 4. Särskilt boende enligt SoL, omvårdnadsnivå 4.
Intern identifierare: 15305
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Bostad med särskild service enligt LSS, omvårdnadsnivå 3
Beskrivning: Individen har behov av kompenserande insatser men klarar enklare delar av momentet. - Behöver motivering och förberedelser inför flera olika situationer och vardagsmoment - Behöver stöd i att genomföra och fullfölja vardagsmoment.
Intern identifierare: Bostad med särskild service enligt LSS, omvårdnadsnivå 3
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Bostad med särskild service enligt LSS, omvårdnadsnivå 4
Beskrivning: Individen har behov av fullt ut kompenserande insatser. - Trots omfattande stöd från personal kan individen inte utföra momentet - Är i behov av insatser kontinuerligt dygnet runt - Individen kan ha beteendemässiga utmaningar som kräver särskild kompetens
Intern identifierare: Bostad med särskild service enligt LSS, omvårdnadsnivå 4
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Särskilt boende enligt SoL, omvårdnadsnivå 3
Intern identifierare: Särskilt boende enligt SoL, omvårdnadsnivå 3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Särskilt boende enligt SoL, omvårdnadsnivå 4
Intern identifierare: Särskilt boende enligt SoL, omvårdnadsnivå 4