174291-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konservering av historiska platser och byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Antikvariska konsulter, Bebyggelse och Byggnad
Referensnummer: 218/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92522000 Konservering av historiska platser och byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Tekniska konsulttjänster, antikvariska konsulter inom två delområden:
Delområde 1, Bebyggelse.
Delområde 2, Byggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tekniska konsulttjänster, Antikvariska konsulter
Del nr: Delområde 1 - Bebyggelse
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92522100 Konservering av historiska platser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniska konsulttjänster, Antikvariska konsulter.
Delområde 1: Bebyggelse.
Delområde 2: Byggnad.
Del nr: Delområde 2, Byggnad
92522200 Konservering av historiska byggnader
Tekniska konsulttjänster, Antikvariska konsulter inom följande delområden:
Bebyggelse.
Byggnad.