17430-2021 - ResultatSverige-Örebro: Mikroskop
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korneal/hornhinnemikroskop
Referensnummer: MTH 2019-0105, 19RS3915
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38510000 Mikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 20 st. korneal/hornhinnemikroskop inkl. applanationstonometer för leverans till Ögonkliniken, Område opererande och onkologi med placering på Universitetssjukhuset Örebro.
Upphandlingen omfattar även option på upp till 28 st. digitalkameror, teknisk serviceutbildning och på serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 38500000 Apparater för kontroll och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen