Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagning för mark- och grödoinventering
Referensnummer: SLU ua 2023.2.4.4-156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Institutionen för mark och miljö utför på uppdrag av Naturvårdsverket fortlöpande kartering av svensk åkermark inom ramen för programmet ”Yttäckande övervakning av mark och gröda”.
Uppdraget omfattar provtagning av jord och gröda under år 2023 samt option för åren 2025 och 2027. Sammantaget ca 1550 provpunkter i hela Sverige.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen