174401-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Persikan Södermalm, gator och ledningar E02 – Ombyggnad av Emelies Gata Öppen upphandling
Referensnummer: E2019-01327
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringskontoret önskar upphandla en(1) entreprenör som avser anläggning av gata, ledningar, betongarbeten, VA, sprängning, rivning, ombyggnad av Emelies Gata och delar av Tegelviksgatan, Bondegatan och Barnängsgatan enligt handlingar angivna under AFB.22. Entreprenadstart: 15 juni 2019 Dag för slutbesiktning: 30 september 2021
Upphandlingsform
Detta är en öppen upphandling enligt lag SFS 2016:1145 om offentlig upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233330 Grundläggning av gator, 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen