174427-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfaltsbeläggningar i Kristianstads kommun, ramavtal
Referensnummer: TN 2019/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Kristianstads kommun önskar anbud som avser ett ramavtal på beläggningsarbeten.
Uppdraget avser utförande av asfaltsbeläggningsarbeten inom hela Kristianstads kommuns geografiska område. Arbetena kommer i första hand avropas enligt kommunens årliga underhållsbeläggningsprogram. Beläggningar i investeringsprojekt samt återställningsarbeten utgör också stora poster.
Den årliga kontraktssumman beräknas motsvara ungefär 25 000 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den årliga kontraktssumman beräknas motsvara ungefär 25 000 000 Svenska kronor.