174458-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Elprojektering trafikstyrningssystem.
Referensnummer: T2017-01296
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar planering, utförande och dokumentation av elprojektering avseende trafikstyrningssystem enligt krav i kommande förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal 2 + 1 + 1 år med star 1.3.2018.
Avser avtal med 2 st. leverantörer.
Förfrågningsunderlaget beräknas publiceras på Tendsign 1.9.2017.