174467-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts Los (Ljusdals kommun).
Referensnummer: 6481
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Ljusdals kommun upphandlar skolskjutsentreprenör för Los-området. Upphandlingen sker genom förhandlat förfarande med föregående annonsering.
Förhandlingar kan föras med en eller flera leverantörer, där långsiktigt hållbara och trovärdiga lösningar väger tyngre än offererat pris. Avtal skall gälla från och med höstterminen 2017 och preliminärt på 5 år med option på ytterligare 2 år.
Skolskjutstrafiken i Los körs innevarande läsår med 3 minibussar (9 platser) varje morgon, och 2 minibussar på eftermiddagen varje dag. Den totala skolskjutssträckan beräknas till ca 40 000 km per läsår, men både sträckan och antalet erforderliga fordon kan förändras genom in- och utflyttning av elever. Då elevunderlaget är vikande kan en nedläggning av högstadiet komma att aktualiseras under avtalsperioden, vilket skulle påverka skolskjutsbehovet.. Avtalet skall vid större förändringar kunna omförhandlas med utgångspunkt från verkliga kostnadsökningar och -minskningar.
Allmänna villkor för uppdraget utgår från upphandlingsunderlaget för övriga kommunen (med undantag för krav på tidigare erfarenhet av skolskjuts). Vissa undantag kan accepteras p.g.a. lokala förutsättningar. Sådana undantag skall specificeras under det förhandlade förfarandet.
Intresserade anbudsgivare skall redogöra för sina möjligheter att komplettera chaufförers deltidsuppdrag upp till heltid, och för sin tillgång till backuplösningar vid sjukdom och ledigheter. Vilka fordon som används och deras utgångsadress skall framgå vid förhandlingen.
Beställaren förbehåller sig rätten att avsluta förhandlingarna med leverantörer som inte bedöms ha tillräckliga förutsättningar att erbjuda en långsiktigt hållbar lösning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen