174474-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt avfall
Referensnummer: 17/361
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hämtning och behandling av farligt avfall från beställarens sortergårdar samt i mindre omfattning från kommunala verksamheter.
I uppdraget ingår även insamling och omhändertagande av elavfall/batterier/ljuskällor från utplacerade skåp, så kallade Samlare.
Miljöbilstur en gång i månaden i Bottnaryd och Tenhult.
Leverantören ska, med behörig personal, utföra upphämtning, uppmärkning, framtagande av transportdokument och transport för behandling av avfallet vid godkänd behandlingsanläggning.
Leverantören ska tillhandahålla emballage i erforderlig omfattning för förvaring och hantering av farligt avfall.
Leverantören ska mot ersättning kunna erbjuda behörig kemist för sortering/klassifiering av avfall.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser sortering, transport och behandling av farligt avfall från sortergårdar och övriga kommunala verksamheter.
Avfallsslag och uppskattat mängd finns specificerad i prisbilagan.