174487-2025 - Frivillig förhandsinsyn
Sverige – Programvara och informationssystem – Förhandsinsyn: Lönesystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörhandsinsyn: Lönesystem
BeskrivningLiU önskar upphandla ett lönesystem som är utformat som en sammanhängande webbaserad portal och är intuitivt för användaren. Vidare ska systemet ha en väl fungerande beräkningsmotor som stödjer lönehandläggning utifrån rådande avtal och anställningsformer samt stödja digitala och moderna arbetssätt. Goda integrationsmöjligheter till andra system ska finnas, vilket möjliggör effektiva och smidiga administrativa processer, samt utvecklingsplaner för regelstyrd/automatisk hantering av ärenden. LiU önskar teckna kontrakt med en leverantör som utgör god samarbetspartner för framtiden, följer med i marknadens utveckling och kontinuerligt uppdaterar sina system utifrån nya standarder. LiU vill delta i att driva marknadens utveckling genom att se på framtida möjligheter ur ett innovationsperspektiv och tillsammans med leverantören sträva efter att bland annat förbättra hanteringen av reseräkningar och löneutbetalning och därtill hörande administrativa processer. LiU:s löneprocess har vidare vissa obligatoriska moment för kvalitetssäkring, där vi önskar att AI på sikt hjälper till att hitta, förebygga och automatiskt generera rapporter över fel alternativt göra rättningar. Linköpings universitet (LiU) har genomfört en upphandling gällande Lönesystem med sista anbudsdag 2024-06-04. Upphandlingen genomfördes genom ett öppet förfarande. Vid anbudsöppning framkom att inga lämpliga anbud hade inkommit i upphandlingen. LiU beslutade därför att upphandling av Lönesystem (dnr LiU-2023-03929) övergår till förhandlat förfarande utan föregående annonsering med stöd av 6 kap. 12 § i LOU. LiU bjöd in fyra leverantörer att delta i förhandlingen. Endast Visma Enterprise AB kunde möta LiU:s krav i det förhandlade förfarandet och kvarstod som enda anbudsgivare efter förhandlingen. Visma Enterprise AB inkom med ett nytt anbud inom ramen för det förhandlade förfarandet och LiU har valt att anta det anbudet. Linköpings universitet meddelar härmed sin intention att teckna avtal med Visma Enterprise AB gällande tjänsten lönesystem.
Intern identifierareLiU-2023-03929
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 79211110 Lönehantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000