17449-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Byggnation av parkeringshus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OM- OCH TILLBYGGNAD PARKERINGSANLÄGGNING GASVERKET
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213312 Byggnation av parkeringshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser en om- och tillbyggnad av ett befintligt parkeringshus bestående av tre våningsplan. Ytterligare tre våningsplan skall påbyggas och förses med yttertak av solcellspaneler i ett lättkonstruktionssystem.
Entreprenaden ska utföras som delad entreprenad och upphandlas i olika delar såsom rivnings,- bygg,- mark,- grundförstärkning-, stomme,- installationer och solcellsanläggning. För entreprenadens genomförande kommer beställarens organisation att vara samordningsansvarig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213310 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223200 Konstruktionsarbete, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Parkeringshuset skall inrymma ca 575 parkeringsplatser om sex våningsplan med teknikutrymmen, trapphus och hiss när det står klart. Entreprenaden ska utföras som delad entreprenad och upphandlas i olika delar såsom rivnings,- bygg,- mark,- grundförstärkning-, stomme,- installationer och solcellsanläggning. För entreprenadens genomförande kommer beställarens organisation att vara samordningsansvarig.