Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter (Transport av färdiglagad mat).
Referensnummer: UH-2017-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ramavtal med en (1) leverantör för att utföra mattransporter av färdiglagad mat och eventuella torrvaror/frysvaror till kommunens skolor/förskolor.
Omfattningen av åtagandet i sin helhet beskrivs i anslutande bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55521200 Måltidsleveranser, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/10/2017Slut: 30/09/2019
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Ramavtalet kan som längst vara giltigt i 48 månader. Avtalet är ett 2 + 1 + 1, alltså det gäller i 24 månader och kan därefter förlängas i med max. 24 månader (total 48 månaders löptid).