174678-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Certifieringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av certifieringsorgan
Referensnummer: 3272/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79132000 Certifieringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser certifieringsorgan ackrediterat för certifiering, uppföljande revisioner och omcertifieringar av ledningssystem för SFV. Upphandlingen avser även myndighetsanpassade utbildningar för SFV:s anställda i efterfrågade standarder och i internrevision.
Följande ledningssystem innefattas i uppdraget:
­- SS-EN ISO 9001:2015
- SS-EN ISO 45001:2018
- SS-EN ISO 14001:2015
­- SS-EN ISO 37001:2016 (OPTION)
- SS-EN ISO 27001:2017 (endast utbildning)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision, 79632000 Utbildning av personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen