Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mark och anläggningsarbeten
Referensnummer: 22/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Burlövs kommun har behov av att få utfört mindre anläggningsentreprenader. För att undvika ett flertal administrationskrävande upphandlingar av tjänster, som ofta till sitt belopp är av mindre värde, avser Burlövs kommun att teckna ramavtal med tre (3) olika anläggningsentreprenörer.
Uppdraget omfattar anläggningar där Burlövs kommun är fastighetsägare och består av gatumark, parkmark, VA-anläggningar m m. samt kommunala fastigheter såsom skolor och förskolor med flera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233250 Beläggningsarbeten utom vägbeläggningar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen