Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Sveriges Radios och Utbildningsradions behov av installationstjänster vid ombyggnationer, infrastrukturprojekt mm. i hela landet. Tjänsten ska bidra till att hålla tillräcklig ljud- och bildkvalitet för produktion och sändning.
I Tjänsten ingår följande:
2. Konsultation och rådgivning kring installationsarbete, projektering, design, konfigurering och felsökning av installationer avseende professionell broadcastutrustning.
5. Produktion av specialprodukter
Sveriges Radio vill teckna ett ramavtal avseende Installationstjänster med 2 etablerade leverantörer som kan stötta vid ombyggnationer, infrastrukturprojekt etc. Utbildningsradion AB skall vara avropsberättigade.