174748-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Systemintegrationstjänster
Referensnummer: LOC 2020-0270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom Locum finns nio överordnande plattformar för styr och övervakning av fabrikat Citect som betjänar de olika anläggningarna. Ramavtalet omfattar konsulttjänster inom systemintegration avseende styr- och övervakningssystem för att administrera de olika anläggningarna samt andra tjänster inom systemintegration t.ex. teknisk konsultation och arbete i projektspecifika uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen