174787-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Beredda grönsaker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färska, skurna grönsaker
Referensnummer: 2018/2722
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15331000 Beredda grönsaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp och leverans av livsmedel gällande färska, skurna grönsaker.
Upphandlingen omfattar inköp och leverans av Landskrona stads samlade behov av livsmedel avseende färska, skurna grönsaker.Volymen för 2017 var ca 1,3 mnkr. Den angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på statistik av befintligt ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalsstart är i anslutning till upphandlingens slutförande, senast 1.8.2019.
AvgränsningUpphandlingen omfattar inte produktgruppen Färsk frukt och färska grönsaker. Denna produktgrupp upphandlas separat.Därutöver har Landskrona stad ett befintligt avtal avseende köp och leverans av livsmedel i konsumentförpackningar med leverans till olika enheter inom staden. Avsikten är att tillhandahålla livsmedel till mindre enheter och sällanbeställare. Beställning sker via webbutik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen