174834-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörservice
Referensnummer: HFAB 2022/0445
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar installationer och reparationer för vatten, avlopp och värme.
Uppskattad volym är ca 4 200 000 SEK/år
HFAB kommer att anta en leverantör.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop från detta avtal görs utifrån Bs behov. Anbudsgivaren förbinder sig att leverera det verkliga behovet. Se AFD.1 för mer information om uppdraget.
Avtalet omfattar perioden 2023-09-01 – 2027- 08-31 (48 mån).
Ramavtalets planerade avtalsperiod är 48 månader. Beställaren har möjlighet att säga upp ramavtalet med en uppsägningstid av sex (6) månader. Avtalet löper dock minst i 24 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen